Su Sondajı
Su Sondajı

Yer altından su elde etmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, uzun yıllardır güvenle hizmet veren firmamız Alemdar Sondaj'a başvurabilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda yaşanan kuraklıklar nedeniyle su sondajı oldukça popüler ve ihtiyaç duyulan bir iş haline gelmiştir.

Kaya ve sert kayalarda kullanılan sondaj tekniği ile yumuşak-kendini tutamayan zeminlerde kullanılan sondaj tekniği farklıdır. Kendini tutamayan yumuşak formasyonlarda çamur (Bentonit) sirkülasyonu ile sondaj yapılır. Kaya ortamda ise sondaj, hava (Kompresor marifetiyle) sirkülasyonu ile gerçekleşir. Bazı kuyular açılırken her iki sondaj tekniği de kullanılır.

Jeolojik-Hidrojeolojik Etüt (su etüdü) sonucunda Yeraltı suyu bakımından en verimli olduğu tespit edilen noktadan delme işlemine başlanılmaktadır. Daha sonra hedeflenen derinliğe ulaşıldığında delici matkap ve delme boruları (tij) dışarıya çıkartılarak, matkap çapından daha küçük çapta (genellikle plastik) muhafaza borusu ile kuyu borulanır ve kuyu cidarı ile bu muhafaza borusu arası yıkanmış – elenmiş granüle sondaj çakılı ile doldurulur, kuyu temizlenip geliştirilerek (basınçlı hava , pistonlama vs ile) kullanıma hazır hale getirilir.

Yer altından su elde etmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, uzun yıllardır su sondajı konusunda güvenle hizmet veren firmamız Alemdar Sondaj'a başvurabilirsiniz. Değişik jeolojik formasyonlarda değişik tipteki sontaj tekniklerini uygulayarak hizmet veren şirketimiz, su sondajından önce de mutlaka su etüdü (jeolojik – jeofizik – hidrojeolojik etüt) yapıyor. Bu sayede su sondajı konusunda en verimli olan lokasyonu seçilerek, sondaj için düğmeye basılıyor. Sondajın yapılacağı saha şirketimize bağlı mühendisler tarafından inceleniyor ve yapılan etütlerle en uygun sondaj noktasıyla derinliği tespit edilip, çalışmalara başlanıyor. Sahaların uygun olduğu bölgelerde insan ve makine ekipmanlarıyla kolaylıkla sondaj yapan firmamız, sahanın dar olduğu alanlarda da portatif makinelerle sondajı gerçekleştiriyor. Şirketimiz sondajcılık faaliyetleri kapsamında karot ya da sediman numune alıyor, yer altı su seviyelerini ölçüyor, basınçlı su deneyi yapıyor, sızma, Standart penetrasyon, Koni penetrasyon ve boya deneyleri gerçekleştiriyor, bozulmuş ya da bozulmamış numuneleri alıyor, kuyu sapmalarını ölçüyor ve kuyuların borulanmasını gerçekleştiriyor.

 

 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Dalgıç Pompa Hizmeti
- Kuyu Bakımı ve Temizleme
- Yer Altı Su Arama
 
 
Pro WEB